Şu an burdasınız
Anasayfa > Otomobil > Saab 9-3 İyi Midir ? Paketleri ve Donanımları

Saab 9-3 İyi Midir ? Paketleri ve Donanımları

Saab 9-3’e geçmeden kısaca Saab’ın tarihini inceleyelim: Saab marka adı, 1937 yılında kurulmuş olan Svenska Aeroplan Aktiebolaget (İsveç Havacılık Limited Şirketi) ifadesinin kısaltılmış biçimidir. Saab 1940‘ların sonlarından itibaren otomobil üretme işinde bulunmaya başlamıştır. Saab’ın ilk otomobilleri on altı uçak mühendisi tarafından üretildi. Mühendislerin işbirliği, savaş uçağının tasarımına benzeyen  aerodinamik ve sağlam bir araca yol açmıştır.

Saab’ın Otomotiv Endüstrisine Kattıkları

1952 yılında çarpışmaya karşı iyi koruma düzeyi ve iyi ağırlık dağılımı için, yakıt tankını alta, arka tekerlekler arasına indirerek yeni bir endüstri standardı oluşturmuştur.

1971 yılında, ısıtmalı koltuğu çıkartarak çoğu markaya örnek bir donanım oluşturmuşlardır.

1991 yılında, Saab 9000CS’de ön koltuk minderlerinin kenarına ve bacağın alt kısmına pratik saklama cepleri yerleştirmiştir.

1991 yılında, otomobil-içi klima sistemlerinden CFC’lerin (Kloro-Floro-Karbon) kaldırılmasında da endüstrinin öncüsü olmuştur.


Havacılık altyapısından etkilenen Saab, araçları için uçak tasarım öğelerini ödünç almıştır. Bunun örnekleri, geceleri kapatılabilen ön konsol aydınlatması ve uçak tipi gösterge panolarıdır.

9-3 night panel

9-3 night panel

İkinci nesil Saab 9-3, 2002 yılında Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ve 2012 yılına kadar üretimi sürdü. Tüm Saab’lar gibi önden çekişli otomobil olmaya devam ederken, bu modelin vagon ve cabriolet modelleri de çıkarıldı.

saab 9-3

saab 9-3

Saab 9-3’te Yıllara Göre Gerçekleşen Değişiklikler

2003  yılında Cabrio versiyonu piyasaya sürüldü.

2004’te yeni motorlar eklendi: 1.8i (122HP), 1.8T (150 HP), 1.9 TiD (120/150 HP).

2005‘te Station versiyonu piyasaya sürüldü.

9-3 sport combi

Makyaj Sonrası

Saab 9-3 2007 yılında makyajlandı.

9-3 cabriolet

2011-2012 model yılı için Saab 9-3, yakıt tüketiminde dizelde % 15, benzinde ise % 7‘lik  bir azalma ile birlikte bazı güncellemelere imza attı. Bu güncellemeler arasında, yeni giriş seviyesi 163 hp 2.0 litrelik  / BioPower motoru ve dört tekerlekten çekiş seçeneği yer aldı.

Saab 9-3’ün Paketleri ve Donanımları

2005 yılında Saab 9-3, üç donanım seviyesinde gelir: Linear, Vector ve Aero.

Linear ve Vector modeller, 175 beygir gücünde  turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli motorla çalışır. Linear ve Vector, Aero ile aynı 2.0 litrelik motorla çalışıyor ancak Aero 210 beygirdir. Aero modeli 210 beygir için yüksek çıkışlı turboşarj kullanıyor.

Linear sedan ve yeni Lineer Cabrio’nun standart özellikler: Kumaş koltuklar; beş kollu 16 inç alaşım jantlar; CD’li yedi hoparlörlü ses; MP3 için giriş; ısıtmalı elektrikli aynalar; iki adet 12V priz.

Vector sedan ve Cabrio daha yüksek bir donanım seviyesine sahip: 10 kollu 16 inçlik alaşım jantlar; çift bölgeli otomatik klima kontrolü; seyir kontrolü; elektrikli camlar ve dış aynalar; CD çalar ve 13 hoparlör ile 300 watt stereo hapörlörler; sürücü hafızalı ön koltuklar; ve ön sis farları. Opsiyonel özellikler arasında ısıtmalı ön koltuklar; Xenon farlar yüksek basınçlı yıkayıcılar ve navigasyon sistemi. Vector Cabrio’nun opsiyonel seçenekleri arasında ahşap / deri direksiyon simidi, ahşap vites çevrimi, yağmur algılama silecekleri, arka park asistanı, 6 diskli CD değiştirici, uzaktan kumandalı ve otomatik karartmalı iç kısımdan oluşan bir Sürücü Paketi bulunmaktadır.

Aero sedan ve Aero convertible, spor ayarlı bir şasiye sahip; 17 inçlik jantlar; lastik-basınç monitörü; Spor egzozu; 300 watt, 13 hoparlörlü bir ses sistemi; ve deri kaplı koltuklar. Cabrio ve Touring için uzaktan kumanda, entegre garaj kapısı açıcısına sahip otomatik karartmalı iç dikiz aynası, sürücü koltuğu için bellek, yağmur algılama silecekleri, arka park desteği, kavak ağacı deri direksiyon simidi ve altı -disc CD değiştirici opsiyonel paket. Bunlara ek olarak ısıtmalı koltuklar ve pullu xenon HID farlar opsiyoneldir.

Ödüller Ve Başarılar

ABD’de 2006 yılında Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü için En İyi Güvenlikli Otomobil Seçimi.

$30,000 – $40,000 seviyesinde “En iyi yeni otomobil“, Kiplinger’s Personal Finance Dergisi, ABD

En iyi aile sedan otomobili“, PBS’s MotorWeek Televizyonu, ABD

Yılın en prestijli otomobili“, Brisbane Courier Mail, Avustralya

Best Buy“, Expressen, İsveç

Büyük Britanya’daki Auto Trader, Yılın Kompakt İcra Aracını ödüllendirdi. Ve Top Gear Magazine’in İngiltere’deki Yeni Otomobil Satın Alma Rehberi, Saab 9-3 Top Small Executive Car‘u ödüllendirdi.

Hong Kong Otomobil ve Sürücü, otomobili “Yılın En İyi 10 Otomobili” olarak ödüllendirdi.

Güvenlik

Saab’ın temel gerçek-yaşam güvenlik felsefesi, onun pilot ve personel güvenliğinin en üst düzeyde önemli olduğu havacılık mirasından doğmuştur. Saab’ın, Saab otomobilleri de dahil 6.100’ü aşkın gerçek yol kazasını içeren mevcut veritabanı, Saab test sürücüsünün kaza geçirdiği 1948 yılına kadar uzanmaktadır.

Saab 9-3 küresel GM Epsilon platformunu kullananır. Kompakt bir yönetici otomobili olan 9-3, GM Epsilon platformunu Opel Vectra ve Cadillac BLS ile paylaşıyordu. 9-3 ile BLS, 2009 yılına kadar İsveç’te aynı montaj hattında yapıldı. Bu şasi Saab tarafından oynanarak burulma direnci bakımından da daha fazla geliştirilmiştir.

Saab 9-3, aktif ve pasif güvenlik özelliklerine sahiptir. Bunların arasında: elektronik denge kontrolü (ESP), viraj fren kontrolü, kilitlenmeyi önleyici frenler (ABS), elektronik fren gücü dağıtımı (EBD), Fren Yardımı ve çekiş kontrolü, tümü sürücünün kontrolü sürdürmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Çift kademeli ön hava yastıklarına ek olarak, çift gövdeli yan darbe hava yastıkları ve gövdeyi koruyan tavan hava yastıkları standart olarak gelir. Ayrıca standart: Saab’ın, arkadan çarpışmada çarpma süresini en aza indirmek için kafayı otomatik olarak bağlayan Aktif Kafa Bağlama sistemi vardır.Hava yastıkları ve bu özellikleriyle Saab 9-3, Euro NCAP çarpışma testinden maksimum puanı almıştır.

Saab 9-3 İç Dizayn

Saab otomobillerinde kontakt anahtarının, geleneksel olarak ön koltuklar arasına yerleştirilmesinin birçok nedeni vardır. Saab uçaklarının kokpit tasarımının mirası olan iyi ergonomi, el freni ile vites kolunun yakınında olan anahtar kullanımıyla kolay bir yeri işaret etmiştir. Bu pozisyon aynı zamanda bir çarpışma sonucu olabilecek diz yaralanması riskini azaltmaktadır.

Saab 9-3’te diğer araçların çoğundakine kıyasla nispeten yüksek bir gösterge paneli var. Düğmeler ve anahtarlar birçok arabadan daha küçüktür. Yine de, sürüş sırasında sürücünün ulaşması için hepsi iyi yerleştirilmişlerdir. Gösterge panelinin ortasına, merkezde küçük bir podda ekstra bir uyarı gösterge seti monte edilmekte ve doğrudan sürücünün görüş alanında yer almaktadır. Radyo ayarları da burada görüntülenir.

El freni orta konsolda bulunur, ancak tasarımı konsolu yolcu tarafından tutuş tutamağını yansıtır, serbest bırakırken dikkatli olun, çünkü dikkatsizlik, sapın ucu ile konsoldaki dinlenme yeri arasında sıkışan bir başparmak ile sonuçlanabilir.

9-3 interior

9-3 SportCombi

SportCombi, farklı tasarımı, sportif sürüş dinamiklerini ve beş kapılı işlevselliğini birleştirerek Saab’ı ilk defa orta sınıf vagon Segment’e taşıyor.

9-3 sportcombi

Güçlü, kompakt oranlar Saab’ın sportif, çok yönlü otomobil geleneğini ve onun sağlam beş kapılı stilini ve sağlam, kaslı duruşunu yeniden teyit ediyor.

9-3 sportcombi

9-3 SportCombi her iki aksta sıfır kaldırma seviyesine (0.00 Clf ve 0.00 Clr) sahiptir. Otomobilin standart entegre arka tavan spoyleri ile sürtünme katsayısı 0.33’dür.

9-3 sportcombi

9-3 sportcombi

Kama benzeri bir profil ve Saab imzası tasarım ipuçlarıyla, SportCombi, şaşırtıcı derecede geniş bir kargo alanını içerir.

9-3 sportcombi

9-3 Spor Sedan

Dik eğimli ön cam, kama benzeri bir profil ve kısa ön ve arka çıkıntılar ile, tüm 9-3 modelleri, hareketsiz dururken bile bir hareket duygusu taşır. Pencerelerin şekli, ayırt edici Saab kimliğini vurgulamak için şık, entegre farları ve ızgarayı bir araya getirir.

saab 9-3

9-3 dizisi, Saab tarafından üstlenilen şasi dinamiklerinde en kapsamlı geliştirme programının ürünüdür. Örneğin, arka süspansiyonun kinetiği, optimum elleçleme ve stabilite elde etmek için benzersiz bir arka tekerlek yönlendirici tepkisi için ayarlanmıştır. Yüksek yanal sertlik ile dört bağlantılı bağımsız arka süspansiyon, uzunlamasına uyum sağlar ve sürüş konforunu arttırır.

9-3 Cabrio

Saab mühendisleri, Sport Sedan ve SportCombi ile eşzamanlı olarak 9-3 Cabrio yapısını geliştirerek, en baştan itibaren üstü açık bir otomobil için zorlu gereksinimleri bir araya getirmelerini sağladı.

9-3 cabriolet

9-3 cabriolet

Devrilmeye karşı iyi bir koruma sağlamak amacıyla, mevcut Saab 9-3 Convertible’daki ön cam kolonları ve tavan rayı, otomobilin ağırlığının iki katından fazla bir yükü destekleyecek şekilde geliştirilmiştir.

Sonuç, yapısal bütünlük, inşa kalitesi ve sınıfının en üst seviyesine yerleştirilen sürüş arıtımı ile premium bir cabriolettir.

Motor

Saab, benzinli ve dizel motorlarında turboşarj teknolojisini o kadar iyi yönetmiştir ki, çoğu insan Saab otomobillerinin motorunun turboşarjlı olduğunu anlayamaz, çünkü çok az turbo gecikmesi vardır.

Benzinli Motor Seçenekleri

1.8 16V (122 Hp – 167 Nm) (2005) 5 İleri Manuel

0-100 hızlanması 11.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 10.7 Lt/100km‘dir.


1.8t BioPower (175 Hp – 265 Nm) (2007) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 8.4 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 13.9 Lt/100km‘dir.

1.8t BioPower Sentronic (175 Hp – 265 Nm) (2007) Otomatik

0-100 hızlanması 9.4 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 15.5 Lt/100km‘dir.


2.0 16V (150 Hp – 240 Nm) (2005) 5 İleri Manuel

0-100 hızlanması 9.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 11.7 Lt/100km‘dir.

2.0 16V (150 Hp – 240 Nm) (2005) Otomatik

0-100 hızlanması 9.1 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 14.9 Lt/100km‘dir.


2.0t  (150 Hp – 240 Nm) (2002) 5 İleri Manuel

0-100 hızlanması 9.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 11.8 Lt/100km‘dir.

2.0t  (150 Hp – 240 Nm) (2002) Otomatik

0-100 hızlanması 10.7 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 11.8 Lt/100km‘dir.


2.0t  (175 Hp – 265 Nm) (2002) 5 İleri Manuel

0-100 hızlanması 8.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 11.5 Lt/100km‘dir.

2.0t  (175 Hp – 265 Nm) (2002) Otomatik

0-100 hızlanması 9.7 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 13.7 Lt/100km‘dir.


2.0t BioPower (200 Hp – 280 Nm) (2007) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 7.9 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 14.4 Lt/100km‘dir.

2.0t BioPower Sentronic (200 Hp – 280 Nm) (2007) Otomatik

0-100 hızlanması 8.9 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 16.8 Lt/100km‘dir.


2.0t  (210 Hp – 300 Nm) (2002) 5 İleri Manuel

0-100 hızlanması 7.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 12.8 Lt/100km‘dir.

2.0t  (210 Hp – 300 Nm) (2002) Otomatik

0-100 hızlanması 9 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 14 Lt/100km‘dir.


2.8 V6 24V (250 Hp – 350 Nm) (2005) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 6.9 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 15.4 Lt/100km‘dir.

2.8 V6 24V (250 Hp – 350 Nm) (2005) Otomatik

0-100 hızlanması 7.9 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 16.9 Lt/100km‘dir.


2.8 V6 24V (280 Hp – 350 Nm) (2008) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 5.7 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 13.4 Lt/100km‘dir.

2.8 V6 24V Sentronic (280 Hp – 350 Nm) (2005) Otomatik

0-100 hızlanması 7.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 14.1 Lt/100km‘dir.

2.8L V-6 Turbo

Ward’s AutoWorld Dergisi’nin ’10 En İyi Motorları’ndan biri ‘olarak adlandırılan 2.8L V-6 Turbo, bir Saab aracında sunulan en gelişmiş turboşarjlı motordur, düşük devir momenti ve yüksek rpm gücü ile mükemmel tepki verir. Dünya çapında pazarlarda farklı ihtiyaçları karşılamak için güçlü ve mükemmel yakıt ekonomisi üretmek üzere tasarlanmış, teknolojik olarak gelişmiş, 60 derecelik, çift tepe-kam mimarisine sahiptir.

saab 9-3

saab 9-3

Çift kaymalı turboşarj ve değişken emme valfi zamanlaması gibi teknolojiler, 2.8L V-6 Turbo’nun 250 beygir gücüne (184 kW) ve 258 lb.-ft’ye ulaşmasına yardımcı olmuştur.

saab 9-3

saab 9-3

Dizel Motor Seçenekleri

1.9 TiD (120 Hp – 280 Nm) (2005) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 11.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 7.5 Lt/100km‘dir.


1.9 TiD (150 Hp – 320 Nm) (2005) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 9.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 7.7 Lt/100km‘dir.


1.9 TTiD (180 Hp – 400 Nm) (2007) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 8.5 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 7.5 Lt/100km‘dir.

1.9 TTiD Sentronic (180 Hp – 400 Nm) (2007) Otomatik

0-100 hızlanması 8.9 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 9.5 Lt/100km‘dir.

1.9TiD-1.9TtiD Fiat’ın meşhur olan opellerde ve Alfa Romeo 159‘da kullandığı 1.9 motorudur.


2.2 TiD (125 Hp – 280 Nm) (2002) 6 İleri Manuel

0-100 hızlanması 11 saniyedir. Şehir içi yakıt tüketimi 9 Lt/100km‘dir.


GM markaları arasında ruh ve tarz açısından ayrılan Saab’ın, İsveç sadeliğinde konfor ve dinamizmi birleştirdiği modeli 9-3, çok büyük satış rakamlarına ulaşmasa da farklı olmayı isteyenlere hitap ediyor. Saab 9-3’ün o yıllardaki rakiplerinden olan Jaguar X-type ve Alfa Romeo 159, hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

159 and x-type

Son olarak eğer bir Saab almaya karar verdiyseniz, büyük şehirde olmalısınız. İstanbul’da Ankara’da ve İzmir’de usta ve parça konusunda pek sorun yaşamazsınız.

One thought on “Saab 9-3 İyi Midir ? Paketleri ve Donanımları

  1. Saab gibi bir markanın üretimden kalkmış olması çok üzücü, gün geçtikçe birbirine benzeyen otomotiv sektörü içinde orjinalliğini koruyan elit bir markaydı.

Bir cevap yazın

Top