Şu an burdasınız
Anasayfa > Otomobil > Alfa Romeo 159 1.9JDTm İyi Midir ?

Alfa Romeo 159 1.9JDTm İyi Midir ?

159

Alfa Romeo 159 ülkemizde ön yargılar sebebiyle hak ettiği yeri bulamamış, farkındalığı yüksek kullanıcıların tercih ettiği bir otomobildir.

Alfa Romeo 159 2005 yılının Aralık ayında satışa sunulmaya başlamış ve üretimi 2011 yılına kadar devam etmiştir. 2006 yılında Auto Bild dergisinde en iyi tasarım ödülünü almış ve yine bu yılda  EuroNcap çarpışma testlerinden 5 yıldız almayı başarmıştır.

159 wagon

Alfa Romeo 159’un Motoru

Alfa Romeo 159’un motoru, Alfa-Fiat, Saab ve Opel ile birlikte oluşturulmuş sıralı dört silindirli 1.9lt 150hp ve 320Nm güce sahip motordan oluşmaktadır. 1540kg‘luk cüsseye sahip 159’un 0-100km hızlanması 9 saniyedir. Alfa bu motoru diğer markalardan farklı olarak 159’a özgü uyarlamış, farklı subap, eksantirik, işletim sistemi ve turbo kullanmıştır. Bu da 159’a daha akıcı, sessiz ve spor karakterine uygun bir sürüş hissiyatı yakalatmıştır.

Alfa Romeo Bünyesinde bulunduğu Fiat Grup dizel teknolojisine ek olarak Bosch’la beraber geliştirilen common rail (direkt enjeksiyon) sisteminide geliştirerek ara hızlanmalarda rakiplerinin önüne geçmeyi başarmıştır.

Direkt enjeksiyon teknolojisine geçildikten sonra JTD‘nin sonuna “m” harfi eklenmiştir.

159 engine

Bu motoru kendilerine özgü ayarlayarak kullanan otomobiller Alfa Romeo GT, Fiat Bravo, Saab 9-3, Saab 9-5, Opel Vectra C, Opel Astra H, Opel Signum, Cadillac BLS,  Lancia Delta modelleridir. Günümüzde de güncel birçok model bu motor ve şanzıman sistemini kullanmaktadır.

Kağıt üzerindeki değerleri birbirine yakın gibi görünse de Alfa’da kullanılan bu motorun 2.0 Dizel Mondeo’dan ve 1.9 CDTI Vectra’dan performansı hissedilir derecede daha iyi.

Alfa Romeo 159’un Şanzımanı

Japon Aisin firmasının geliştirdiği bu şanzıman, 159’da Q-Tronic diye isimlendirilmiştir. 6 ileri tork konvertörlü ve triptronic özelliğe sahiptir.

320Nm‘lik maksimum torkunu 2000-2750 devir arasında sürekli kullanıma sunan bu motor, anlık olarak aracın eğimi ve ağırlığını ölçen ECU sensörleri ile motor devrini çok iyi yöneten şanzımanı sayesinde, yola ve hıza göre hem ekonomik sürüş hem de yüksek performanslı sürüş deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

Hız Sabitleyici ile şanzıman arasında da iyi ayarlanan bağlantı sayesinde, şanzıman yokuş yukarı çıkarken ve ani hızlanmalarda vitesi küçültüp öne doğru yığılma yapmıyor. Bu da aracın sabit hızlarla devirlenmesi ile viteslerin sarsıntısız geçmesini sağlayarak konforlu bir sürüşü vadediyor.

Aisin firmasının geliştirdiği bu şanzıman Ford Mondeo(MkIV), Mazda 6, Range Rover Evoque, Vovo S80 gibi araçlarda da kullanılıyor. Şanzıman yakıt ekonomisi ve soğutma için, araç durduktan 5 saniye sonra vites konumunu otomatik olarak N’ye alıyor, freni bıraktığınızda ise saliseler içerisinde tekrar D konumuna geçiriyor.

Yol Tutuş

Aracın şasisi yüksek teknolojili yapılarak dayanıklı hale getirilmiştir. Üstün şasi sağlamlığı ve yüksek burulma direnci sayesinde direksiyon ile süspansiyon arasında maksimum uyum sağlanarak şasi rijitliği sağlanmış ve yol tutuşu mükemmelleştirilmiştir.

Alfa Romeo’da geliştirilen şasi, burulma direnci yönünden 159’u birçok üst segment aracın önüne geçirmiştir, ayrıca emsalleri arasında 2005 yılında yapılan testlerde, en yüksek güvenlik ve yol tutuşunun yine bu gövdeye ait olduğu ortaya çıkmıştır.

alfa romeo 159

Otomobil                                 Burulma Direnci

Bugatti veyron             →               60.000Nm/degree

Alfa Romeo 159           →               31.400Nm/degree

Aston Martin DB9         →               27.000Nm/degree

VW Passat (B7)              →            25.000Nm/degree

 Audi A4 (B8)                →               23.100Nm/degree

Bmw 320i (E90)           →               22.500Nm/degree


alfa romeo 159 interior

Araçta dijital çift yönlü klima mevcuttur. Klima kullandığı sensörler sayesinde, camlarda buğu oluştuğunda veya kötü bir koku hissettiğinde otomatik olarak devreye girerek kokuyu ve buğuyu gideriyor.

Paketleri

159’un 3 tane paketi vardır bunlar sırasıyla Progression, Distinctive ve Distinctive Plus‘tır. Distinctive Plus en full paketidir.

 • Far yıkama  (Distinctive, Distinctive Plus)
 • Bi-xenon farlar  (Distinctive, Distinctive Plus)
 • Arka Cam Perdesi (Distinctive, Distinctive Plus)
 • Elektrikli katlanır yan aynalar (Distinctive, Distinctive Plus)
 • 60/40 katlanır arka koltuklar (Distinctive, Distinctive Plus)
 • Arka park sensörü, yağmur, buğu, koku, karanlık sensörleri, kararan iç dikiz ayna (Distinctive Plus)
 • Deri döşeme, üç bölge otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, elektirikli ve sürücü tarafı hafızalı ön koltuklar, elektrikli ve sürücü tarafı hafızalı katlanır yan aynalar (Distinctive Plus)

Not: Bu özelliklerin bazıları alt paketlerde de görülebilir, opsiyon olarak alınmış olabilir.

159 İnterior

Yakıt Tüketimi

 • Ortalama 7.5lt
 • Şehir İçi  9.5lt
 • Şehir dışı 5.5lt

Araç spor modda agresif kullanımlarda 10-11 lt aralığında yakıyor.

Kronik Sorunlar

 • Kronik problemlerden en masraflı ve ağır olanı manuel şanzımanlarda baskı balata yanması ve oynar volantın sık bozulması. Oynar volant bir o kadar faydalı ve bir o kadarda arızalı hallerinde masraflı bir parçadır.
 • Dpf ve Egr parçasının sık sık tıkanması. (Bu sorun Chip Tuning ile iptal edilerek çözülebiliyor.)

Bunların dışında Alfa Romeo 159’un Parça problemi yoktur, usta sıkıntısı vardır ancak, Ankara, İstanbul, İzmir’de nokta atışlı arızayı bulan ve gideren özel servisleri mevcuttur.

Alfa Romeo 159’un o yıllardaki en büyük rakiplerinden olan Saab 9-3 ve Jaguar X-type hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

One thought on “Alfa Romeo 159 1.9JDTm İyi Midir ?

 1. Çok güzel inceleme. Aklımdaki tüm sorulara cevap buldum. 159’un parça sıkıntısı olmaması sevindirici.

Bir cevap yazın

Top