Şu an burdasınız
Anasayfa > Otomobil > Efsane Kasa Ae101 Corolla İyi Midir ? Paketleri

Efsane Kasa Ae101 Corolla İyi Midir ? Paketleri

ae101 corolla

1993’te piyasaya çıkan efsane kasa AE101’ler ilk etapta karbüratörlü olarak ve 1.6GL, 1.6 XL ve 1.3 XL donanım ve motor seçeneği ile üretilir.

1993’ün ikinci yarısından itibaren 1.6 motorlar enjeksiyonlı hale gelir ve GLİ ve XLİ olarak sunulur. Sondaki “İ” aracın enjeksiyonlu olduğunun göstergesidir. 1.3 ler ise XL donanımı ile karbüratörlü olarak devam eder. 1994’te de aynı şekilde üretilir. Buna göre 93 ve 94’ler orjinal japon üretimi ithal ürünlerdir. Bu araçların 1.6 karbüratörlüleri 95 hp, enjeksiyonluları ise 110 hp’dir. Bunların ayırt edici özellikleri çamurluk sinyallerinin olmaması, plakalık plastiğinin siyah değil gri olması ve lastik boyutlarının 13 inç olmasıdır.

1995’ten itibaren Adapazarındaki toyota fabrikalarında Station Wagon üretilmeye başlandı, 1.6 olanlara XEİ, 1.3 olanlara ise XE donanımları eklendi. 1995 Türkiye montajı corolla’larda da aynı motorlar kullanılmakla beraber motor gücü 114 hp’ye çıkarılır. 96 ve 97’ler ise yine aynı donanımda olmasına rağmen Avrupa emisyon kuralları gereği 105 hp’ye düşürülür. 1998 yılından itibaren üretilen AE101’ler  tekrar 114HP’ye çıkarılır bu yılda Touring Wagon adlı önde ve arkada demir barlara sahip versiyonda üretildi. Station Wagon modellerin üretimi  2000′e kadar devam etti. 1998’in ikinci yarısında ise XEİ ve GLİ donanımlarına ABS ve Airbag’de eklenerek Special donanımı ile üretildi.

Japonyadan gelen Corollalarla yerli üretimler arasında pek fark olmamakla birlikte Japonyadan ithal modellerin özellikle iç mekan malzemesinin daha kaliteli olduğu aradan geçen uzun yıllar sonrası anlaşıldı.

touring wagon

Efsane Kasa’nın Paketleri ve Harflerin Anlamı

1.3 XL iki kollu direksiyon, tamponlar siyah, bütün camlar manuel hidrolik yok (98’lerin bir kısmında var 99-2000’de üretilen SW’lerde var). SW seçeneği var.
1.3 XE üç kollu direksiyon gövde rengi tamponlar, ön camlar elektirikli hidrolik direksiyon 98’lerin bir kısmı hariç yok. SW kasa seçeneği yok.

efsane kasa
1.6 XLİ iki kollu direksiyon, tamponlar siyah, bütün camlar manuel, hidrolik direksiyon var. SW kasa seçeneği var.
1.6 XEİ üç kollu direksiyon, gövde rengi tamponlar, ön camlar elektirikli, hidrolik direksiyon var. SW var
1.6 GLİ  üç kollu direksiyon, gövde rengi tamponlar, dört cam elektirikli, hidrolik var, ön kol dayama, kadife döşeme, öne yatan arka koltuklar, arka koltuk başlıkları, elektrikli ayna, sürücü koltuğu yükseklik ayarı, bel destek ayarı var. Otomatik vites seçeneği var. SW kasa yok.
1998’in ikinci yarısında çıkan XEİ ve GLİ speciallerde yukarıdaki donanıma ek olarak sürücü hava yastığı ve ABS‘de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak 1998’de Special donanıma ek olarak Limited donanımı çıkmış, bunların specialden farkı ise çelik jant, maun döşeme ve beyaz ve gri olmak üzere çift renk fabrika çıkışlı olmasıdır. Ayrıca klima bütün bu modellerde opsiyoneldir. Yani klimasız bir GLİ special veya klimalı bir 1.3 XL görürseniz şaşırmayın.

special limited

Aracı Efsane Kasa Yapan En Önemli Özellikleri

İçerisinde kullanılan malzemeler çok kaliteli değil ama yılların eskitemediği dayanıklılıkta. Enjeksiyonlu motoru o yıllarda üretilen 1.6 motorlar arasında yakıt sarfiyatı ve performans bakımından en iyi olanlarından. Döneminde üretilen araçlar 100.000 km’lerde yağ yakmaya, rektefiye istemeye başlarken özellikle 1.6lt’lik motoru 500.000′li km’lerde bile hiç sorunsuz çalışmaya devam etti, km bakımları haricinde servisin yolunu unutturdu. Döneminin çarpışma testinden de 3 yıldız alarak E36 kasa BMW’yi gerisinde bırakmış ve sağlamlığını kanıtlamış oldu. 7.nesil Corolla hem ülkemizde hem dünyada çok ciddi satış başarıları elde etti ve en başarılı Corolla modeli olma özelliği kazandı.

One thought on “Efsane Kasa Ae101 Corolla İyi Midir ? Paketleri

Bir cevap yazın

Top